Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Aktualizacja podejścia organów do rozliczeń strefowych

10 czerwca 2022 | Biznes w czasie pandemii | Róża Kraśnicka

Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się skorzystać ze zwolnienia podatkowego w ramach specjalnych stref ekonomicznych i Polskiej Strefy Inwestycji muszą liczyć się z koniecznością weryfikacji stosowanych przez nich rozliczeń strefowych. W ostatnim czasie ukazały się bowiem zarówno nowe przepisy jak i indywidualne interpretacje podatkowe, które będą je dodatkowo komplikować.

Ze zwolnienia z podatku dochodowego mogą korzystać przedsiębiorcy, którzy uzyskali zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w specjalnej strefie ekonomicznej (SSE), a od 2018 r. także przedsiębiorcy, którzy uzyskali decyzję o wsparciu na realizację nowej inwestycji w ramach Polskiej Strefy Inwestycji (PSI). Zwolnienie podatkowe udzielane w ramach reżimu PSI miało stanowić naturalną kontynuację działalności specjalnych stref ekonomicznych w Polsce, wprowadzając istotną zmianę, pozwalającą na ulokowanie działalności na terenie całego kraju, a nie tylko na wydzielonym obszarze SSE. Na ten moment oba reżimy funkcjonują równolegle, co zmieni się 1 stycznia 2027 r., kiedy to przestaną obowiązywać przepisy regulujące działanie SSE.

Mimo, że PSI ewoluowało z  SSE w chwili obecnej okazuje się, że sytuacja podatników, którzy prowadzą działalność na podstawie decyzji o wsparciu w ramach PSI, jest diametralnie różna od sytuacji podatników działających w SSE.

Dualizm w rozliczeniach

Ustawodawca wprowadzając zmiany do ustawy CIT i PIT w ramach Polskiego Ładu zdecydował się na zróżnicowanie sytuacji podatników. Przed zmianami wolne od podatku były dochody uzyskane z działalności gospodarczej określonej w decyzji o wsparciu (PSI) lub odpowiednio uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12289

Wydanie: 12289

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament